Kuzguncuk

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan mahalle kültürünü kaybetmemiş köy gibi.. Renkli renkli binaların bulunduğu butik kafeler ile süslenmiş bir semt.

İlk olarak otopark bulduktan sonra Kuzguncuk sokaklarında yavaş adımlarla etrafı keşfederek kendimize oturup plan yapacak butik bir kafe bulduk.

Burada her kafenin kendine özgü bir görünümü var. Bizde oturup plan yapacağımız güzel bir butik kafe bulduk. 🙂

Böyle muhteşem bir butik kafeye geldik. İçeri girince bu tasarım bizi çok şaşırttı. Çok hoşumuza gitti. Kuzguncuk bu tarz değişik tasarımlara sahip hoşunuza gidecek kafeler ile dolu.

Çayımızı yudumlarken çevremizde nerelere gidebiliriz diye liste yapmak istedik. Ama fazla bir seçenek olmadığını gördük. Eğer Üsküdar’a gelmişseniz, Beylerbeyi tarafında iseniz, Kız Kulesini seyredip, vapur keyfi yapıyorsanız 25 dakikanızı ayırıp kuzguncuk sokaklarını gezebilir, minik cafeler de çay ve kahve molası verebilirsiniz. Çünkü gidilecek yerler hep araba mesafesindeydi. Yakınımızda sadece bir kilise vardı oda malesef kapalıydı. Biz de Kuzguncuk’ta kalıp bu sokakların keyfini çıkarmak istedik. Aldık telefonumuzu elimize bu sokaktaki anlarımızı kaydetmeye başladık.

Kuzguncuk sokaklarında yürürken karşımıza çok güzel bir bostanlık çıktı. Bu bize süpriz olmuştu. Hemen kendimizi bostanlığa attık. 🙂

Burası kalıplaşmış ”bostan” alanı gibi bir yer değil. Aynı zamanda İstanbul’da kalan son bostanlardanmış. Şimdi neden kalıplaşmış bostan alanı gibi bir yer değil dediğimizi anlatalım size.

Kuzguncuk Bostanı yaklaşık 700 senedir varlığı sürdürmektedir. Halka açık bir tarım ve eğitim projesi olan Bostan, küçük bahçelere ayrılan arazide kurayla belirlenecek kişilerin belirli bir dönem dikim ve hasat yapması üzerine kurulu ve öncelik Kuzguncuk sakinlerine verilmiş.

Burası insanların sosyalleştiği içerisinde çeşitli aktivitelerin bulunduğu, akşamları sinema izledikleri, özel gün kutlama yaptıklarını bir alan.

Bostan Alanı

Oyun Alanı

Oyun Alanı

Çim Amfi

Biz de buranın güzelliğinden faydalanıp güzel bir fotoğraf çekildik. 🙂 Bostanlıktan çıktıktan sonra rotamız çekildiğimiz fotoğrafta da gördüğünüz o arkadaki renkli binalar oldu. Böyle tarihi, renkli binaların bulunduğu bir yere gelmişken bol bol fotoğraf çekilmeden ve çekmeden de gidemedik. 🙂

Gittiğimiz yerde yemek yeme huyumuz olduğundan burada da yemek yiyeceğimiz yeri bir zamanların meşhur dizisi olan aile ve mahalle kültürünü bize en iyi şekilde yansıtan Ekmek Teknesi dizisinin fırınında yemeye karar verdik.

Ve bir yazımızın daha sonuna geldik. Bir başka yazıda görüşmek üzere. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s